- Tietoja
- Kirjoittanut Sylvain Eckhardt
- Kategoria: Kurssit
- Osumat: 4672
HUOM (14.3.2020) : UIMAHALLIVUOROT PERUTTU 14.3. JA 21.3.2020
Pahoittelut jos tämä viesti tuli viime tipassa, mutta uimahallivuorot on peruttu koronaviruksen leviämisen estämiseksi tänään 14.3. ja ensi viikolla 21.3. Jatkosta päätetään lähipäivinä.
Paripelastustekniikka on retki- ja merimelojan tärkeä perustaito, jota on jokaisen syytä harjoitella käytännössä. Uimahallin lämpimässä vedessä tekniikkaa on mukava opetella. Harjoituksissa käymme ohjatusti läpi yleisimpiä pelastustekniikoita merikajakeilla niin pelastajan kuin pelastettavan näkökulmasta. harjoitukset ovat ilmaisia ja niihin ei tarvitse ilmoittautua. Tervetuloa!
- la 14.3.2020 klo 19:00-20:30 PERUTTU
- la 21.3.2020 klo 19:00-20:30 PERUTTU
Opetusmateriaalia:
- Kajakin tyhjentäminen: https://www.kayakpaddling.net/fi/3-3
- Autettu pelastautuminen (Heel Hook): https://www.kayakpaddling.net/fi/3-5
- kajakin tyhjentäminen yksin: https://www.kayakpaddling.net/fi/3-4
- yksin pelastautuminen melakellukkeella: https://www.kayakpaddling.net/fi/3-6
- Videot:
K&C:n alkeiskurssin pelastautuminen 4.7.2017:
Lumo Outdoor Oy:n video paripelastautumisesta:
Yksin pelastautuminen Scramble tekniikalla (ratsastamalla)
Yksin pelastautuminen melakellukkeella:
Kuperkeikka eskimo: https://www.facebook.com/KCOulu/videos/605943849484280/
Julkaissut K&C ry 14. tammikuuta 2017
Harjoitukseen ei tarvitse ilmoittautua, aloitetaan klo 18:15 altaan reunalla. Varsinainen harjoitus altaassa alkaa klo 18:30.
Uimahallissa on kaksi merikajakkia sekä muita sopivia isoja koskikajakkeja, joilla pelastautumistaidot on hyvä harjoitella. Tämän harjoituksen jälkeen pääsee siis toistamaan ja hiomaan taitoja.